De Bibliotheek in het Weeshuis is ideaal

Mevrouw Rietveld heeft helemaal gelijk met haar argumenten in de ingezonden brief op 17 maart. Vervolgens probeert Anthonie Zielhorst in zijn  ingezonden stuk alles in het werk te stellen om haar argumenten te ontkrachten. Het onderzoek dat is aangekondigd is een onderzoek waarbij de uitkomst al vast staat.  Er is namelijk al onderzoek gedaan en in 2025 is daaruit de conclusie getrokken dat de Bibliotheek  niet naar de RK Barbara zou verhuizen. Moet er nu alsnog een onderzoek komen waarbij de uitkomst al vaststaat ? Dat lijkt verdacht veel op manipulatie door belanghebbenden.

De bibliotheek is nu gehuisvest op een prachtige locatie. In het Elisabeth Weeshuis.  Inderdaad ruim, licht, groen en rustgevend. Het verhuizen van de hier gevestigde Bibliotheek komt neer op het teniet doen van alle investeringen,  is niet duurzaam en komt neer op kapitaalsvernietiging. Bovendien waarderen vele inwoners  en  basisscholen  de bibliotheek op deze plek.

Antony Zielhorst heeft het over toegankelijkheid, trappen en liften en dat een bibliotheek de levendigheid op de Markt enorm zou vergroten. Als er iets de levendigheid op de Markt in de weg staat is het wel de RK Barbarakerk. Een gesloten bastion waar nog op zondag zo’n 50 katholieke gelovigen elkaar treffen. Dat is het gevolg van een niet te stuiten proces van ontkerkelijking. In de afgelopen 25 jaar nam die bij de RK gelovigen  boven 18+ af van  31% naar 17% in 2023 en deze afname zal in 2040 beneden de 10% van de bevolking uitkomen. De kerken hebben het proces van ontzuiling niet kunnen volgen. Het zijn dode gebouwen geworden in onze stad , stille Monumenten en Kathedralen van overheersing , macht en misbruik. Hoe lang wil je je dominante positie houden vraag ik me dan af. De RK Barbara is weliswaar een Rijksmonument maar niet een  toonbeeld van aansprekende en rijke architectuur. De directe omgeving is saai, met name de steeg als verbinding tussen Markt en de Papenhoek is dood in plaats van levendig. Een levendige openbare ruimte tussen Markt en Stadskantoor ontbreekt.Maak de kerk openbaar, maak van de gehele begane grond openbaar toegankelijk door open gaten in de gevels en dit is de ideale plak voor een overdekte markt. Leg een vloer op 4m hoogte , plaats een lift in het midden en maak op de verdieping op deze vloer het Forum van Culemborg met een Brasserie aan de voorkant mat uitzicht op de Markt.
Ga een nieuwe tijd in en laat de bibliotheek met rust.


Rijnhold Noorlag, architect
Culemborg