
Nieuw haalbaarheidsonderzoek: bibliotheek in de Sint Barbarakerk
NieuwsCulemborg - Eind 2024 gaf de bibliotheek aan zich terug te trekken als mogelijke huurder binnen de herontwikkeling van de rooms-katholieke Sint Barbarakerk in Culemborg. Alle betrokken partijen hebben na intensieve gesprekken besloten een nieuw haalbaarheidsonderzoek uit te laten voeren.
Bibliotheek Rivierenland locatie Culemborg voerde de afgelopen drie jaar als beoogde maatschappelijke partner gesprekken met de stichting Behoud RK Kerk. Deze stichting van drie initiatiefnemers heeft met de Suitbertusparochie, de huidige eigenaar van de kerk, de intentie om de RK Barbarakerk te herontwikkelen. Eind 2024 liepen de gesprekken vast met als gevolg dat de bibliotheek zich terugtrok uit het proces.
Met financiële steun van de provincie Gelderland is eind 2025 onderzocht of er toch perspectief bestaat op samenwerking en een mogelijke verhuizing van de bibliotheek naar de kerk. Hiervoor zijn gesprekken gevoerd met alle betrokken partijen. Ontwikkelings- en Herstructureringsmaatschappij Gelderland (OHG) heeft in januari een onafhankelijk advies uitgebracht.
Haalbaarheidsonderzoek
Naar aanleiding van de uitkomsten van dit advies hebben de partijen in goed overleg besloten dat de komende drie maanden een onafhankelijk haalbaarheidsonderzoek wordt uitgevoerd. Er is bewust gekozen voor een kort traject omdat het proces al een aantal jaren duurt en voor alle betrokken partijen duidelijkheid op korte termijn zeer wenselijk is.
De financiering vindt plaats via de provinciale subsidieregeling Steengoed Benutten, aangevuld met cofinanciering door de gemeente Culemborg. De resultaten van dit onderzoek zullen richtinggevend zijn voor de uiteindelijke beslissing of de bibliotheek wel of niet zal verhuizen naar de kerk.
Kerkenvisie voor behoud van erfgoed
De maatschappelijke functie komt voort uit de Kerkenvisie. In dit beleidsstuk is vastgelegd hoe de gemeente met de (binnenstads-)kerken omgaat als de zittende geloofsgemeenschap het gebouw verlaat en de eigenaar de kerk wil verkopen. Doel is het cultureel en religieus erfgoed te beschermen.
In de kerkenvisie staat dat eerst wordt gezocht naar een hoofdzakelijk maatschappelijke functie. Daarna pas komt een puur commerciële functie in beeld. Wonen heeft de minste voorkeur, omdat dit afsluiting van het gebouw voor het publiek betekent.
Sloop is pas aan de orde als er echt geen andere optie meer is om het gebouw te herbestemmen en op te knappen.
Karakteristiek en beeldbepalend
De stichting Behoud RK Kerk voerde de verkenning voor herbestemming op basis van hun plan om het karakteristieke en beeldbepalende van de kerk te behouden.
En om bij de herbestemming in te zetten op een maatschappelijke functie in combinatie met horeca en wonen. Met het nieuwe haalbaarheidsonderzoek wordt het eerste spoor uit de Kerkenvisie voorlopig voorgezet.