Werkgroep Tegenwind: ‘We worden nog steeds niet serieus genomen’

Culemborg - Werkgroep Tegenwind verzet zich sinds 2017 tegen de komst van de windmolens in ‘t Lage Veld. “Inmiddels worden wij door zowel omwonenden als politieke partijen gezien als vertegenwoordigers en belangrijke spreekbuis van omwonenden van het plangebied”, zegt voorzitter Martin van Weelden.

“Echter niet voor Windwinning Culemborg. Sedert een, door ons zelf geïnitieerd kennismakingsgesprek voorjaar 2024, zijn wij als werkgroep Tegenwind, daarna nooit benaderd. Wel als individuele bewoner. Maar als organisatie worden wij volledig genegeerd.”

De tweede poging om een windpark (‘met veel te grote windturbines) te realiseren in het kleine buitengebied van Culemborg valt de bewonersgroep wederom zwaar.

Van Weelden: “In het eerdere participatieproces werd ons voorgehouden mee te kunnen beslissen , maar bleek op de laatste Gebiedstafel bijeenkomst dat de contracten voor de plannen al ruim vóór de start van het participatietraject waren vastgelegd en ondertekend. Dergelijke ervaringen horen wij ook veelvuldig om ons heen elders in het land.” En ook vijf jaar later is er volgens Van Weelden geen sprake van echte participatie.

Uitspraak Raad van State

“De Raad van State heeft in juni 2021 de tot dan toe geldende normen buitenwerking gesteld omdat zij niet voldoende bescherming boden aan omwonenden. Dat juiste, wettelijk vastgelegde regelgeving omtrent afstands- en geluidsnormen al 5 jaar niet is gerealiseerd en daarmee tussentijds ondeugdelijke lokale of provinciale eigen normen kunnen gelden, is een zware bedreiging voor omwonenden. Het is als een zwaard van Damocles, dat boven ons hoofd hangt. Het wederom niet serieus nemen van participatie, waarbij inbreng van omwonenden geen of nauwelijks effect heeft, schaadt wederom ons vertrouwen.”

Getekende portretten schrijvers in de bieb

Culemborg- Gedurende de hele maand maart worden in de bibliotheek van Culemborg een 50-tal getekende portretten van schrijvers geëxposeerd.

Veel beroemdheden uit het verleden, zoals Louis Couperus, Godfried Bomans en Harry Mulisch zijn “aanwezig”, maar vooral hedendaagse schrijvers zoals Geert Mak, Paul van Loon en Eus.

De portretten zijn van de hand van Marinus Roelofsen die vorig jaar portretten van dichters heeft laten zien.

De portretten zijn te koop, dus belangstellenden kunnen hun bibliotheek “upgraden” met een portret van hun lievelingsschrijver aan de wand. Mocht het lievelingsschrijver er niet bij zijn,  dan is het mogelijk om in de bibliotheek een opdracht te geven voor een portret.