Een impressie van een meezingconcert met het USKO.
Een impressie van een meezingconcert met het USKO. Foto: Oscar Kühne

Grootse Meezing Matthäus met het USKO

Nieuws

Utrecht - Met zoveel mogelijk mensen de Matthäus Passion van Bach zingen, dat is het doel van het Utrechts Studenten Koor en Orkest (USKO). Ruim 800 mensen hebben zich al aangemeld om mee te zingen, van ervaren zangers tot enthousiaste beginners, en er is nog volop ruimte voor meer meezingers. Op zaterdag 21 februari vindt het Meezingconcert plaats in de Grote Zaal van TivoliVredenburg in Utrecht.

De commissie van zeven studenten wil het evenement zo toegankelijk mogelijk maken. "Het is echt voor iedereen", zegt voorzitter Mariana Acosta, die klinische psychologie in Amsterdam studeert. "Er komen mensen die de Matthäus heel goed kennen, maar nog nooit een noot gezongen hebben. En mensen die ervaren hoe het is om met meer mensen samen te zingen. Het is bijzonder om met de mooie woorden van de Matthäus samen te zijn."

Drie keer zo groot

Het USKO, met 140 leden een van de grootste studentenkoren van Nederland, organiseert al jaren meezingconcerten. Een keer per jaar voeren ze werk uit van Bach, in de carrousel Johannes Passion, Hohe Messe en dit jaar is dus de Matthäus Passion aan de beurt.

Deze editie belooft bijzonder te worden. "We zijn hard op weg om een drie keer zo grote editie neer te zetten als voorgaande edities. De Meezing Matthäus is voor het eerst in de Grote Zaal van TivoliVredenburg en daarom kan het zo groot worden", vertelt penningmeester Friso Rudolphy, die kunstmatige intelligentie heeft gestudeerd.

Bijzonder plekje in het hart

Friso: “Wat ik zo bijzonder vind, is dat de Matthäus bij veel mensen een bijzonder plekje in hun hart heeft. Velen kennen dit werk, maar hebben nog nooit mee kunnen zingen. Op deze laagdrempelige manier kan iedereen meedoen en zo kunnen we ze een beetje onze wereld in trekken.”

Een 360 graden koor dirigeren

De Matthäus Passion is door Johann Sebastian Bach geschreven voor twee koren en orkesten. Chef-dirigent Stijn Berkouwer gaat het uitdagende experiment aan om een 360 graden koor te dirigeren. Het publiek zit in de bovenste ringen van TivoliVredenburg, de meezingers staan in de zaal en op het podium samen met het orkest.

Voorbereiding en begeleiding

Deelnemers hoeven geen auditie te doen. Wel is voorbereiding aan te raden. "Eén dag is niet voldoende om de hele Matthäus Passion in te studeren", legt Mariana uit. “De organisatie helpt met hulpmiddelen, tips via e-mail en kan de koorstukken versturen.”
Op de dag zelf studeren de deelnemers overdag delen van het werk in. ‘s Ochtends vanaf 10:00 uur repeteren de twee koren apart, de deuren van TivoliVredenburg gaan om 9:15 uur open. ‘s Avonds om 19:30 uur is het concert waarvoor het publiek van harte welkom is om te komen luisteren.

Op tournee

Friso: “Wij hebben als stichting geen winstoogmerk en daarom houden we de kosten laag. Wel gaat de opbrengst ons helpen voor onze tournee in april. We gaan de Matthäus Passion met USKO uitvoeren in Colmar in Frankrijk, Riva del Garda in Italië en Neurenberg in Duitsland.”

‘De hele dag onder de pannen’

Een regulier ticket kost 37,50 euro, maar er zijn kortingen voor jongeren, groepen en mensen met een kleine portemonnee. De laagste prijs is 17 euro. “Daarvoor ben je de hele dag onder de pannen”, laat commissielid Ans Huizing weten. Zij studeert wiskunde en speelt contrabas in het orkest. Ans ziet de magie van het evenement. "Honderden mensen die samen zingen heeft echt iets magisch. En ook de sfeer is bijzonder: iedereen is anders, maar komt voor hetzelfde: om een leuke dag te hebben met de Matthäus van Bach, dit verbindt iedereen met elkaar."

Aanmelden en informatie

Mensen kunnen zich nog aanmelden via www.usko.nl. Daar kan worden aangegeven in welke stemgroep men zingt (sopraan, alt, tenor of bas) en of koor 1 of 2 de voorkeur heeft. De muziek kan thuis alvast worden bestudeerd.

Kledingvoorschrift

Een eventueel kledingvoorschrift of kleuraccent wordt later bekendgemaakt door de commissie.

Tickets publiek

Voor het publiek zijn aparte kaarten beschikbaar, zie website USKO en later via TivoliVredenburg.