
‘Komst Islamitische school heeft grote impact op omliggende scholen’
NieuwsCulemborg - De geplande renovatie van de RK-school De Palster en de Koning Willem Alexanderschool worden op een laag pitje gezet. De komst van een islamitische basisschool Al Amana vanaf augustus 2026 zal volgens de gemeente een grote impact hebben op omliggende scholen in Culemborg-Oost. Dat blijkt uit bijgestelde prognoses van de gemeente voor wat betreft de leerlingenaantallen.
De islamitische school gaat van start met circa 100 leerlingen. Het bestuur van de school verwacht per jaar met één groep te zullen groeien. De gemeente zal voor de start van de islamitische school op zoek moeten naar een geschikte ruimte. Het gaat om 4 klaslokalen, omgerekend zo’n 700 vierkante meter. Dat wordt nog een hele puzzel.
De Palster voelt concurrentie
Vooral bij de rooms-katholieke basisschool De Palster zal de concurrentie volgens de gemeente worden gevoeld. Het college verwacht een flinke terugloop van het aantal leerlingen. De school telt volgens de telling van 1 oktober 2024 nog zo’n 158 leerlingen. Dat is volgens de gemeente nog slechts 20 leerlingen boven de opheffingsnorm.
Directeur Mariël Looyé van De Palster is in tegenstelling tot de gemeente helemaal niet pessimistisch over het leerlingenaantal op haar school. “De cijfers van de gemeente kloppen niet. Een jaar geleden zat onze school inderdaad op 158 leerlingen. Maar intussen is de school gegroeid naar 167 leerlingen en er zijn ook alweer negen nieuwe leerlingen ingeschreven voor februari 2026.”
‘Weinig gevolgen’
De komst van de Islamitische school zal volgens Mariël Looyé weinig gevolgen hebben voor het leerlingenaantal op De Palster. “We hebben een risicoanalyse uitgevoerd. Daaruit blijkt dat in het slechtste geval acht leerlingen met een islamitische achtergrond zullen overstappen naar de nieuwe school.”Het bestuur van De Palster heeft tijdens een overleg met de gemeente op donderdag 25 september al aangegeven dat de genoemde leerlingenaantallen van de gemeente achterhaald zijn.
Mariël: “Maar daar is helaas niets mee gedaan. ”De Palster-directeur vindt het ook kwalijk dat de sombere cijfers van de gemeente nu aanleiding zijn om de renovatie op een laag pitje te zetten. “Terwijl ons schoolgebouw dateert uit 1968 en er heel hard groot onderhoud nodig is.”
Wethouder Daphne Bijvoet begrijpt dat het een bittere pil is voor de Palster dat het onderzoek naar (ver)nieuwbouw gepauzeerd wordt. “Op basis van ervaringen in andere gemeenten voorzien wij dat de komst van de Islamitische basisschool een groter effect heeft dan het bestuur inschat. Het heeft wellicht minder invloed op het huidig aantal leerlingen, maar we moeten ook rekening houden met het effect van de instroom van nieuwe leerlingen. Omdat we de grootte van het effect niet kunnen voorspellen, nemen we de tijd om te monitoren. Binnen drie jaar moet duidelijk zijn wat de impact is. We blijven met het bestuur in gesprek om ontwikkelingen samen te volgen.”
Prognoses geven volgens Bijvoet altijd een indicatie, een trend om op basis daarvan strategische beslissingen te nemen. “Tien leerlingen meer of minder maakt in die zin niet veel uit. Met de 167 leerlingen die de Palster nu heeft, hebben we het over ongeveer 21 leerlingen per groep. Dat is zeer ruim in vergelijking met de Brede school West waar nu soms meer dan 35 leerlingen in een groep zitten. Dat is onwenselijk en daarom is ingrijpen op die school noodzakelijker dan destijds voorzien was bij het vaststellen van het Integraal Huisvestingsplan.”
Ook het aantal leerlingen op de Koning Willem Alexanderschool zal naar verwachting dalen door de komst van de islamitische school.