• Ronald Brautigam speelt in Culemborg sonates van Beethoven en Schubert.
• Ronald Brautigam speelt in Culemborg sonates van Beethoven en Schubert. Foto:

Meesterpianist Ronald Brautigam: Fascinatie voor Beethoven en Schubert

Nieuws

CULEMBORG • Meesterpianist Ronald Brautigam speelt op zondag 5 november in de Fransche School werken van Beethoven en Schubert.Zijn pianoconcert vindt plaats in de Klassieke Reeks, waarbij een grote groep liefhebbers van klassieke muziek de kans geboden wordt om in Culemborg te kunnen genieten van concerten met musici van hoog internationaal niveau. 

Brautigam speelt drie werken van Ludwig van Beethoven: Rondo e Capriccioso opus 129, 7 Bagatellen opus 33 en sonate in A nr. 28 opus 101. Daarnaast speelt hij sonate A nr. 20 D959 van Franz Schubert.  

Toonaangevend
Ronald Brautigam heeft een reputatie opgebouwd als een van de meest toonaangevende pianisten van zijn generatie. Naast zijn reguliere concertpraktijk, waarin hij moderne instrumenten bespeelt, ontwikkelde hij zich tot een vooraanstaand fortepianist.

Als leerling van de legendarische Rudolf Serkin heeft hij zich in de loop der jaren gevestigd als een autoriteit op het gebied van klassieke en vroeg-romantische componisten, met een veelgeprezen discografie op het BIS label met complete werken van Haydn, Mozart en Beethoven, alsmede solowerken en concerten van Kraus, Weber en Mendelssohn. 

Complete oeuvre
In 2004 verscheen de eerste van 15 CDs met het complete oeuvre voor fortepiano van Beethoven. Inmiddels heeft hij circa honderd cd’s opgenomen met de werken van zijn geliefde componist.

Brautigam: “Beethoven komt inderdaad het best tot z’n recht op een forte piano. Het is een heel intiem instrument, dat destijds werd gebruikt tijdens kleine concerten, voor bijvoorbeeld een groepje vrienden. Door dit instrument kom je toch net weer een stapje dichter bij zo’n componist.”

“Maar”, zo voegt Brautigam er gelijk aan toe, “ik ben ook flexibel. In Culemborg speelt ik gewoon op de huisvleugel die daar staat  Een instrument is immers precies wat het woord zegt: het is een middel om muziek mee te maken. Of ‘ie nou zwart of bruin is, groot of klein. Uiteindelijk gaat het toch om de muziek.”

Raadsel
Ondanks dat Brautigam de werken van Beethoven door en door kent, is de componist tegelijkertijd nog steeds een raadsel voor de Amsterdamse meesterpianist. ‘Een enigma”, zoals hij het zelf uitdrukt. “In zijn eigen tijd begreep niemand hem. Bij zijn latere stukken moet je echt in de huid van de componist kruipen om te begrijpen wat ‘ie bedoelde. Dat is soms een beetje lastig. Maar dat houd je ook alert. Ik ben een graver en probeer steeds dieper in de muziek te geraken.”

Brautigam speelt tijdens zijn concert in de Fransche school ook werken van Schubert. Het is een hernieuwde liefde voor de Oostenrijkse componist. “Ik heb zijn werken vroeger heel veel gespeeld, maar ik wist nooit zo goed wat ik ermee aan moest. Tijdens de coronaperiode was er lekker veel tijd om thuis te studeren. Toen ben ik me echt in Schubert gaan verdiepen. Toen is de vonk opnieuw overgeslagen. Hij is momenteel één van mijn grote favorieten.”

Studeren
Brautigam wordt volgend jaar 70 jaar. “Ach ja”, zegt ‘ie, “Zeventig is ook maar een getal.” Toch doet hij de laatste tijd wat rustiger met het geven van concerten. Na Culemborg speelt hij dit jaar alleen nog in zijn geliefde Basel.

“Ik heb 40 jaar lang zo ontzettend veel gespeeld. Ik heb nu gewoon behoefte om een stapje terug te doen. De komende tijd ben ik veel in Basel, waar ik al twaalf jaar les geef aan het conservatorium. Ik ben dus wel druk bezig, maar niet zozeer met concerten. In het voorjaar van 2024 wordt het overigens weer een gekkenhuis.” 

Kritischer
Ondanks zijn decennialange ervaring vindt Brautigam dat hij nog steeds niet is uitgestudeerd. “Naarmate je ouder wordt, word je ook steeds kritischer. Je gaat steeds meer op je tenen staan om net een stukje hoger te kunnen grijpen: net weer een centimetertje verder.”

Het concert begint om 14.30 uur. Kaarten kosten 25,50 euro en zijn te bestellen via de website van de Fransche School: https://www.theaterdefranscheschool.nl/programma..

Dick Aanen