NVWC geeft tips voor bijvoederen vogels
09-02-2012 16:00
0 reacties
CULEMBORG - In grote delen van het land hebben vorst en sneeuw het landschap een winterse aanblik gegeven. Mocht de vorst nog veel langer aanhouden, dan komen de in ons land verblijvende vogels in moeilijkheden. Zij zullen zichzelf zoveel mogelijk aan de omstandigheden aanpassen. De mezen bijvoorbeeld schakelen in de winter over van insecten naar zaden. Tijdens rustperioden zullen vogels hun veren opzetten, zodat ze zich als een opgeblazen bolletje zo goed mogelijk tegen de koude beschermen, door middel van lucht tussen hun veren. Naarmate het kouder wordt gaan de vogels ook meer energie verbruiken. Om aan deze energiebehoefte te voldoen zouden ze eigenlijk meer voedsel moeten eten dan normaal. De dagen zijn nog te kort om genoeg voedsel te verzamelen.
De vogels random uw huis kunnen nu wat extra's gebruiken. U kunt hiervoor een verscheidenheid aan voedsel geven. Etensresten als klokhuizen, kaaskorsten (zonder plastic), rot fruit en oud brood zijn prima geschikt voor merels en spreeuwen; broodkruimels worden dankbaar door de mussen en het winterkoninkje opgeruimd; mezen zijn dol op vetbollen met vogelzaad of pinda's aan een touwtje.
Praktische tips voor het voeren van vogels:
- Voer vooral bij sneeuw of als de bodem hard bevroren is
- Voer liefst 's morgens na het aanbreken van de dag of een paar uur voor het donker wordt. Er is speciaal samengesteld wintervoer te koop bij ondermeer dierenspeciaalzaken en tegenwoordig ook supermarkten.
- Geef geen voedsel waarin zout is verwerkt
- Wanneer het heeft gesneeuwd is het niet nodig voor water te zorgen. Als alles hard bevroren is, vergruis dan een paar ijsblokjes
- Maak de voedertafel regelmatig goed schoon om te voorkomen dat vogels elkaar via uitwerpselen zouden besmetten
- Houdt tijdens het voeren rekening met katten in de buurt
Niet alleen de tuinvogels hebben het moeilijk als het vriest, ook watervogels zoals blauwe reigers en ijsvogels en roerdompen kunnen dan niet bij hun voedsel komen. Zij vooral zullen gevoerd moeten worden door wintervoedergroepen en afdelingen van de Dierenbescherming. Werkgroepen zetten indien nodig voederacties op touw voor bijvoorbeeld eend- en reigerachtige en bosvogels. Deze werkgroepen beschikken over ervaren vogel- en natuurkenners. In Culemborg en omgeving is hierbij de Natuur- en Vogelwacht Culemborg actief.
.
Bent u in de gelegenheid om daadwerkelijk hulp te verlenen en wilt u informatie dan kunt u schrijven of bellen naar Natuur- en Vogelwacht Culemborg Werkgroep Wintervoedering Vogels ter attentie van coordinator Ruud Post, Linnaeuslaan 61, 4102 LG Culemborg, tel. 0345-510929, email la..poste@planet.nl.
Kersentocht voor skaters
26-05Demodag Sport Balans 26-05Gratis stadswandeling 26-05Rommelmarkt Pieterplaatsje 26-05'Warm' onthaal Kikker op Augustinusschool 26-05Kikkerrit Historische Bromfietsclub ... 26-05Riool of fietspad 26-05Parijsch Zuid bijna van start 25-05Collectanten gezocht 25-05BoumanOnline.nl lanceert nieuwe Facebook ...
Meer Laatste nieuws >
Meest gelezen artikelen
22-05BDU-lezersactie: Maak kans op vrijkaarten ...2 23-05Prijswinnaar BDU-Lezersactie rondvlucht ... 24-05Protestmars voetbalclub SMVC Fair ...14 22-05Raadspraat: Een eerlijk speelveld2 23-05Project molen Johanna start 22-05Programmering Culemborg Bijvoorbeeld ... 24-05Medisch Centrum de Fonteijn ... 20-05Overweldigend succes Pieter Aafjes ... 20-05Debatteer met Marlies Veldhuijzen ... 20-05Gezellig en sportief G-toernooiMeeste reacties
24-05Protestmars voetbalclub SMVC Fair ...12 22-05Raadspraat: Een eerlijk speelveld2 22-05BDU-lezersactie: Maak kans op vrijkaarten ...2







